silikoni

Rizici estetskih zahvata i na što treba pripaziti

silikoni
AFP
28.03.2012.
u 07:14

Konzultacije i povjerenje u liječnika prvi su koraci prije donošenja odluke o korektivnom zahvatu

Očuvanje mladolikog, svježeg i zdravog izgleda želja je svih, pa i modni imperativ potaknut reklamama za ‘čudotvorne’ pripravke, kreme i serume koji bi u tome trebali pomoći. No, kreme i kozmetiku sve češće zamjenjuju neinvazivne metode pomlađivanja u kirurškim i dermatološkim ambulantama – barem kada je u pitanju lice. Rekonstrukcije grudi, povećanje, promjena oblika ili smanjenje te redukcija masnog tkiva na nogama i trbuhu također su vrlo popularni iako je riječ o puno ozbiljnijim zahvatima. Nosovi, pogotovo oni koji nisu savršeni, često su razlog zbog kojih njihovi vlasnici zatraže pomoć plastičnih zahvata. Nakon nedavne afere s nekvalitetnim silikonskim implantatima francuskog proizvođača Pip koji su se pokazali nekvalitetnima i opasnima za zdravlje žena, pitanje koje se neizostavno postavlja jest ono koliko je njihova ugradnja sigurna i koliko uopće znamo o silikonskim umecima i plastičnim operacijama.

Implantati s ‘imenom i prezimenom’


Popularnost estetskih zahvata odavno se iz ordinacija plastičnih kirurga preselila u kozmetičke salone, pa čak i u privatne kupaonice, u “uradi sam” pothvate pred ogledalima. Estetskim zahvatima danas se bave svi odreda, od promotora kozmetike do kozmetičarki, dermatologa... Pritom se zaboravlja ono najvažnije – da oni koji rade u području estetike moraju biti stručnjaci, i to vrlo usko specijalizirani, objašnjava dr. Miroslav Kinčl iz poliklinike Barbel u Zagrebu.

U slučajevima kada nije tako, rizik kojem se oni željni vječne mladosti i ljepote izlažu nevjerojatno je velik.

– Govorimo li o rekonstrukciji grudi, važno je naglasiti da bi samo certificirani specijalisti trebali biti ti koji će ugrađivati silikonske implantate. Svaki od njih ima svoje podatke, tzv. ‘registraciju’ na kojoj su informacije o proizvođaču, seriji, datumu ugradnje i specijalistu. Po jedan primjerak ide pacijentici i liječniku koji ih čuva u kartonu s detaljima povijesti bolesti i zahvata – objašnjava dr. Kinčl.

Pod nož – samo zdravi


Preduvjet za svaki zahvat plastične kirurgije, pa čak i za punjenje bora filerima jesu laboratorijske pretrage i internistički pregled. Pretraga krvi i urina te pretraga zgrušavanja krvi i testiranje krvne grupe osnovne su pretrage koje će plastični kirurg tražiti od svakog pacijenta, čak i kod korekcije usana filerima jer svaki ubod može izazvati krvarenje.

– Osim internističkog pregleda, rendgen pluća, posebno kod pušača, treba napraviti kod svake pacijentice koja dolazi na rekonstrukciju grudi ili muškarca koji dolazi zbog ginekomastije, baš kao i nalaz ultrazvuka dojke te mamografiju za pacijentice starije od 35 godina – objašnjava liječnik ističući da bi svako zanemarivanje bilo izlaganje riziku života pacijenta.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije